HSEQ
وبلاگی درباره بهداشت - ایمنی - محیط زیست - کیفیت در کار و زندگی
صفحات وبلاگ
نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٢۳

آیا کلاهتان را قاضی می کنید؟

ادوارد دوبونو پدر تفکر خلاق‌ در کتاب‌ «شش‌ کلاه‌ تفکر» یک‌ روش‌ خلاقانه‌ ارایه‌ می‌کند و از طریق‌ آن‌ می‌کوشد نشست‌ افراد به‌ دور یکدیگر را به‌ اقدامی‌ ثمربخش‌ و کارا تبدیل‌ کند.

دوبونو سعی‌ می‌کند به‌ کسانی‌ که‌ به‌ دور هم‌ جمع‌ می‌شوند، بیاموزد که‌ به‌ تفکر خود نظم‌ دهند و آنگاه‌ در این‌ میان‌، به‌ راههای‌ خلاقانه‌ بیاندیشند و با یک‌ هماهنگی‌ مدبرانه‌ نتایج‌ را طبقه‌بندی‌ و اولویت‌بندی‌ کرده‌ و در تصمیم‌گیری‌ها از آن‌ استفاده‌ کنند.

مشکل ما در فکر کردن این است که احساس، اطلاعات و استدلال منطقی مثبت و منفی و تفکر خلاق را با هم مخلوط می کنیم. برای رفع این مشکل شش کلاه طراحی شده اند. روش شش کلاه کمک می کند که موضوع از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.

شما اگر به تنهائی به مساله ای می پردازید یا در یک جلسه یا گروه کاری آنرا بررسی می کنید می توانید از شش کلاه استفاده کنید.

 

 

برای دانلود فایل اینجا راست کلیک کرده و   save target as را انتخاب کنید.

نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٢٢

آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.

بیشترین میزان مصرف آزبست در جهان مربوط به آزبست سیمان و استفاده از محصولات سیمان درکارهای عمرانی می باشد. بنابراین می‌توان گفت که میزان عرضه و تقاضا در جهان در درجه اول به میزان فعالیت های عمرانی و تقاضای این صنعت جهت محصولات سیمان آزبست وابسته است ، ولی درمورد آزبست به دلیل مخالفت های روز افزون جهانی و رشد آگاهی های عمومی و نیز به لحاظ بیماری زا بودن این ماده معدنی، روند جهانی وعرضه و تقاضا با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه خواهد بود. تعطیلی بسیاری ازمعادن آزبست دنیا را می‌توان موید این مطلب دانست .

عمده تولید  آزبست در ایران معدن حاجات نهبندان می‌باشد و معادن د یگر که غیر فعال هستند بسته به نیاز کشور و شرایط زمانی و مکانی به تولید آزبست مبادر می ورزند.

ادامه ...


ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/۱٤

فیلم کوتاهی را که در زیر مشاهده می فرمایید، کارگاه ساختمانی ای را نشان می دهد که پس از تخریب ساختمان قدیمی ، عملیات گودبرداری و اجرای فونداسیون به اتمام رسیده و نصب اسکلت در حال انجام می باشد.

اما ساختمان مجاور بعلت عدم استحکام کافی و تاثیرپذیری از عملیات تخریب و گودبرداری فرو می ریزد.

 

برای دانلود  فیلم اینجا راست کلیک کرده و   save target as را انتخاب کنید.

 

نظرات خود را درباره آن مطرح فرمایید.

نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/۱٤

کتاب ایمنی و بهداشت در عملیات ساختمانی

از انتشارت (ILO(International Labour Organization

 

برای دانلود  اینجا راست کلیک کرده و   save target as را انتخاب کنید.

 

 

نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/۱٤

Cancer Update from John Hopkins

آخرین اخبار درباره سرطان از بیمارستان جان هاپکینز

 

 

(لطفا این متن را برای تمام کسانی که دوستشان دارید ارسال کنید) . این مقاله را باید برای هر کسی که درزندگیتان برای شما اهمیت دارد ارسال کنید.

(PLEASE FORWARD IT TO PEOPLE YOU CARE ABOUT)

This is an article that should be sent to anyone important in your life

۱) هر شخص دارای سلول های سرطانی در بدن خود است .این سلول های سرطانی در آزمایشهای استاندارد خود را نشان نمی دهند تا آنکه به مقدار چند میلیارد سلول افزایش یابند. زمانی که پزشکان به اشخاص مبتلا به سرطان اعلام می کنند که دیگر در بدن آنها سلول سرطانی وجود ندارد ، این حالت فقط بدان معناست که آزمایشها دیگر قادر به ردیابی و پیدا کردن سلولهای سرطانی نیست زیرا آن سلول ها به مقدار قابل رد یابی شدن در بدن وجود ندارند.

1-Every person has cancer cells in the body. These cancer cells do not show up in the standard tests until they have multiplied to a few billion. When doctors tell cancer patients that there are no more cancer cells in their bodies after treatment, it just means the tests are unable to detect the cancer cells because they have not reached the detectable size.

ادامه...


ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٧

قانون بیمه در سال ١٣١۶ به تصویب رسیده است . پیش از انعقاد هر نوع قرارداد بیمه ای با شرکتهای بیمه گر، قانون بیمه را مطالعه نمایید.

 

 

در ادامه متن قانون بیمه کشورمان را ملاحظه می فرمایید...


ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٧

در ادامه تاریخچه پیدایش بیمه و شکل گیری آن در ایران  آمده است.

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٦

دوره ایمنی در کارگاههای ساختمانی

بنیاد مسکن خوزستان - در کارگاه مسجد سلیمان

ویژه مهندسان ناظر و نمایندگان پیمانکاران برگزار شد.

برگزاری این دوره برای مهندسان خونگرم آن منطقه، افتخاری بود که نصیبم شد.

دوره ایمنی در کارگاههای ساختمانی - 1387 - مسجد سلیمان

نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٦

 

واژه کیفیت غالباً برای اشخاص مختلف، معانی متفاوتی دارد . کیفیت را می توان از دیدگاههای گوناگون مورد بررسی قرار داد.

 

 

ادامه...

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٢

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری بیمه مرکزی ایران در نظر دارد با هدف:

بسترسازی مناسب جهت کاهش آسیب‌پذیری لرزه‌ای شهر تهران

همکاری اندیشمندان و متخصصان برای شناسائی و رفع معضلات موجود در صنعت بیمه ساختمان‌

بررسی راهکارهای تعامل و همکاری صنعت بیمه در راستای ارتقاء کیفیت ساخت و ساز

نخستین همایش ‹‹ نقش صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین در ارتقای کیفیت ساخت و ساز ›› را در مهر‌ماه ١٣٨٧با محورهای ذیل برگزار نماید:

  • جایگاه بیمه در صنعت ساخت و ساز ایمن
  • نقش نظام کنترل فنی در ارتقاء کیفیت ساخت و ساز
  • الزامات نظام تضمین کیفیت ساخت و ساز
  • بیمه و نظام بانکی

در این همایش تلاش بر این است تا با شناسائی مشکلات موجود در صنعت بیمه و نظام کنترل و تضمین، ایجاد رقابت سالم بین شرکتهای بیمه دولتی و خصوصی در سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان و همچنین ترویج فرهنگ بیمه ساختمان گامی مؤثر در مسیر کاهش آسیب‌پذیری لرزه‌ای شهر تهران برداشته شود.

مهلت ارسال چکیده مقالات: ٨٧/٠۶/١۵

- مهلت ارسال اصل مقالات:٨٧/٠٧/١٠

- جهت کسب اطلاعات بیشتر با تلفکس ۴۴٢٣۴٨٢١  تماس حاصل نمائید.

نویسنده: Admin - ۱۳۸٧/٧/٢
چطور خطرات گودبرداری ساختمانی را کاهش دهیم؟

 

 

 

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران مطلبی درباره چگونگی گودبرداری ایمن و بدون خطر، تلفات و خسارات برای همسایگان و کارگران منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانید:

اندازه کوچک قطعات زمین و فاصله عرضی صفر ساختمان‌ها از یکدیگر در بسیاری از نقاط تهران باعث شده  گودبرداری امری دلهره‌آور و نگران کننده برای مالکان ساختمان‌ها و همسایگان شود.

در سال‌های اخیر با افزایش تراکم و تعداد طبقات و نیاز به تأمین پارکینگ و سایر سطوح خدماتی در ساختمان‌ها، عمق گودبرداری  نیز بیشتر شده است. اما در بیشتر موارد از همان روش‌های سنتی که در گود‌های کم عمق گذشته استفاده می‌شود. متأسفانه بسیاری هنوز فکر می‌کنند که به کارگیری تمهیدات ایمنی لازم در گودبرداری هزینه و زمان بیهوده‌ای را به کار تحمیل می‌کند، در حالیکه گودبرداری اصولاً جزو کارهای پیچیده و بسیار خطرناک مهندسی محسوب می‌شود و به ویژه در گودهای با عمق زیادتر نیازمند بررسی‌های همه جانبه، دقت و نظارت و در نهایت صرف وقت و هزینه قابل ملاحظه‌ای است تا جان و مال مردم از این طریق به خطر نیافتد. با این حال عدم آشنایی به اصول فنی، سهل‌انگاری و یا سودجویی غیرمسئولانه منجر به ایجاد حادثه می‌شود.

در ادامه نشانه‌های یک گودبرداری سالم و یا خطرناک را می‌خوانید:


ادامه مطلب ...
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google Groups
اشتراك در Safety First
:نشانی پست الکترونیک
بازدید از این گروه
Click to join Safety-First

Click to join Safety-First

Construction Safety Software Corporation - Construction Safety Software Corporation