HSEQ
وبلاگی درباره بهداشت - ایمنی - محیط زیست - کیفیت در کار و زندگی
صفحات وبلاگ
نویسنده: - ۱۳۸۸/٤/۱٩

چگونه مراقب سلامت روانی سازمان باشیم


نمی‌خواهم نگرانتان کنم! اما در زندگی روزمره، به‌خصوص در کار، بیش از آن‌چه ادعا می‌شود مسائلی برای ایجاد نگرانی، تنش، فشار روانی، افسردگی و بسیاری دیگر وجود دارد که ممکن است سلامت روانی هریک از ما را به خطر اندازد. روزی را در نظر بگیرید که به‌عنوان یک کارمند آغاز می‌کنید. در‌‌حالی‌که به‌شدت نگران وضعیت تحصیلی نامطلوب فرزندتان هستید به سوی محل‌کار خود حرکت می‌کنید. در یک ترافیک سنگین و پیش‌بینی نشده گیر می‌افتید. دیر به محل‌کارتان می‌رسید. هنگام ورود مدیرتان به‌علت تاخیر سرزنشتان می‌کند. او عذر شما را نمی‌پذیرد. ناراحت می‌شوید زیرا علت برخورد غیر‌منطقی او را نمی‌فهمید مگر آن‌که احتمال دهید مدیرتان با هواپیمای شخصی و بر فراز آسمان به محل‌کار خود می‌آید. به طرف اتاق کار خود می‌روید. نور و فضای اتاق کارتان را دوست ندارید. آن‌جا تاریک و پر‌ازدحام است. از همکارتان دلخورید. به یک سلام غیردوستانه بسنده می‌کنید. هیچ انرژی مثبتی بین شما و همکارتان ردوبدل نمی‌شود. به سمت میز کار خود می‌روید. برگه‌هایی به صورت نامرتب روی میز شماست. ذهنتان به‌‌شدت درگیر است و احساس می‌کنید تمرکز کافی برای رسیدگی به آن‌ها ندارید. شما از لحاظ روانی برای انجام کار آماده نیستید. ولی آ‌ن‌ها باید تا آخر وقت اداری تحویل داده شوند. انگیزه‌ای برای تحویل به‌موقع آن‌ها ندارید چرا که فکر می‌کنید حقوق در‌نظر گرفته شده برای شما با عملکرد شغلی‌تان متناسب نیست. با خود می‌گویید: «با به انجام رسانیدن این کار، توانایی‌های خود را در معرض سنجش قرار داده و حس کفایت و کارآمدی شخصی را در خود تقویت می‌کنم.» ولی امروز به یک محرک قوی‌تر نیاز دارید. محرک و انرژی مثبت را در جایی نمی‌یابید. خود را مجبور به انجام کار می‌کنید. در حین انجام کار به چند تماس از جانب مشتری پاسخ می‌دهید. یکی از آن‌ها به‌علت درخواست غیر‌منطقی خود، باعث ایجاد فشار‌روانی مضاعف در شما می‌شود. آخرِ ‌وقت برگه‌های کاری را به مدیر خود تحویل می‌دهید. از کاری که انجام داده‌اید به‌هیچ‌عنوان احساس رضایت نمی‌کنید چرا که می‌دانید در صورت داشتن شرایط روانی مطلوب، کار را به‌نحو بهتر و موثرتری انجام می‌دادید. کار کردن از روی وظیفه و نه عشق شما را خشنود نمی‌کند. مدیرتان نگاهی به برگه‌های شما می‌اندازد و به‌شدت عصبانی می‌شود. او برگه‌ها را به شما برگردانده و می‌گوید: «از شناگرانی که فقط سعی می‌کنند سر خود را بالای آب نگه دارند، متنفرم!» مدیر شما اعتقاد دارد: «هنر خوب کارکردن چیزی فراتر از صرفاً کار کردن در مجموعه‌ای خاص از موقعیت‌هاست.»

***

اکنون سوال این است: مقصر کیست؟ کارمند؟ یا مدیر؟

 


ادامه مطلب ...
نویسنده: - ۱۳۸۸/٤/۱٦

وجود قرارداد کتبی بین کارفرما و کارگر علاوه بر شفاف نمودن مسئولیتها و وظایف هر یک از طرفین، موجب تسهیل روابط و نیز پیشگیری از بسیاری از دعاوی در آینده خواهد شد.


اخیراً وزارت کار، نمونه قرارداد کار را تهیه و منتشر نموده است؛ این نمونه می تواند الگویی برای انعقاد قرارداد با نیروی کار باشد

با کلیک روی تصویر زیر می توانید، آنرا دانلود نمایید:

 

نویسنده: - ۱۳۸۸/٤/۱٦
همکاران گرامی تا پایان تیر ماه مهلت دارید تا اظهارنامه مالیاتی سال ٨٧
خود ارایه فرمایید.


قانون مالیاتهای مستقیم در اسفندماه سال 1366 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون در سال 1371 با تغییراتی اصلاح گردید تا اینکه در تاریخ 27/11/1380 مجدداً با تغییراتی از جمله حذف بسیاری از مواد و تبصره‌های دست و پاگیر و کاهش نرخ مالیاتی و افزایش معافیت مالیاتی اصلاح گردید.
بطوریکه اعضای محترم سازمان نظام مهندسی با اصلاحیه جدیدمشمول بند ب ماده 95 قانون‌مالیاتهای مستقیم محسوب می‌شوند. لذا مکلف به ثبت فعالیت‌های شخصی خود در دفاتر درآمد و هزینه می‌باشند. نمونه دفاتر مشاغل در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر موجود است و مهندسان محترم پس از تهیه دفتر قبل از پایان هر سال دفتر مذکور می‌بایستی توسط اداره امور مالیاتی مربوطه مهر و امضاء و ثبت گردد و مهندسان از ابتدای سال بعد نسبت به تحریر دفتر مشاغل اقدام نمایند.دفتر مشاغل شامل 5 ستون بشرح زیر می‌باشد....


ادامه مطلب ...
نویسنده: - ۱۳۸۸/٤/۱٤

 

1-وب سایت مدیریت HSE شرکت ملی نفت ایران

http://www.nioc-hse.net

 

2-  وب سایت مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست و کیفیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی

http://www.npchse.net

 

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :


Google Groups
اشتراك در Safety First
:نشانی پست الکترونیک
بازدید از این گروه
Click to join Safety-First

Click to join Safety-First

Construction Safety Software Corporation - Construction Safety Software Corporation