استفاده از هر گونه آزبست برای همیشه ممنوع شد

بالاخره تلاشها جواب داد و بعد از سالها قدم بزرگی برداشته شد و استفاده از هر گونه آزبست برای همیشه ممنوع شد

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بکارگیری هر گونه آزبست در فرآیند تولید محصولات کارخانجات و کارگاه‌ها برای همیشه ممنوع شد.

علی محمد شاعری با بیان این مطلب اظهار داشت: بکارگیری هر گونه آزبست در فرآیند تولید محصولات کارخانجات و کارگاه‌ها از جمله انواع قطعات خودرو و مصالح ساختمانی برای همیشه ممنوع شد.

وی ادامه داد: براساس مصوبه شورای عالی محیط زیست در جلسه 17 مهر 90 کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت، ثبت سفارش و واردات هر گونه آزبست از این به بعد ممنوع اعلام شده است.

شاعری افزود: بر اساس این مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده است در ثبت سفارش برای واردات هر گونه آزبست خودداری کند و حداکثر تا پایان شهریور 91 جایگزین‌های مناسبی برای تولید داخل معرفی و اقدام کند.

قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: طبق این مصوبه سازمان حفاظت محیط زیست نظارت کاملی بر تمام واحدهای تولیدی و صنعتی باید به گونه‌ای به عمل آورد تا از ثبت و تولید مواد آزبستی در این واحدها جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: بر اساس یکی از بندهای مصوبه صرفاً تولید کنندگان لوله‌های فشاری آب و فاضلاب تا پایان شهریور 91 می‌توانند صرفاً از آزبست سفید خالص نوع (کریزوتایل فاقد ترمولیت) و با رعایت تمام اصول و مقررات ایمنی زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فقط برای تولید لوله‌های یاد شده استفاده کنند.

واردات آزبست سفید از شهریور 91 به طور کامل ممنوع شد

شاعری بیان کرد: پس از طی این مهلت، تولید کنندگان لوله‌های فشاری آب و فاضلاب نیز مشمول این مصوبه می‌شوند و از شهریور سال 91 واردات آزبست سفید نیز به طور کامل ممنوع شده است.

وی ادامه داد: مهلت مقرر در این مصوبه غیر قابل تمدید است و هر گونه واردات سایر آزبست‌ها برای تولید انواع قطعات خودرو مانند لنت ترمز، صفحه کلاج و مصالح ساختمانی مانند ایرانت و نظایر آن به طور کامل ممنوع شده است.

معاون نیروی انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس این مصوبه 3 ماه یکبار گزارش پیشرفت کار را به شورای عالی حفاظت محیط زیست اعلام خواهد کرد.

شاعری تصریح کرد: با تصویب و ابلاغ این مصوبه امیدواریم با قطع کامل واردات آزبست گامی جدی در جهت سطح بهداشت و سلامت جامعه و حفظ محیط زیست کشور برداریم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به جایگزین‌های مناسبی که قبلاً توسط سازمان محیط زیست معرفی شده است، با ابلاغ این مصوبه واحدهای صنعتی و تولیدی کشور که قبلاً از مواد آزبستی استفاده می‌کردند، جایگزین مناسب را بکار گرفته و از تولید مواد آزبستی که یکی از عوامل اصلی سرطان ریه در کشور به شمار می‌رود، جلوگیری کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص آزبست و مخاطرات آن روی لینک زیر کلیک فرمایید.

http://riahy.persianblog.ir/post/25

/ 1 نظر / 63 بازدید
سید مبین عسگری

با سلام و تبریک سال نو به شما و تبریک دوم به خاطر وبلاگ مفید و زیبای شما , موضوع تحقیق و فعالیت شما قابل تحسین است در صورت تمایل میتوانید آدرس وبلاگ سازمان عشایر گیلان را لینک کنید و از بکر ترین و رویایی ترین مناطق ییلاقی ایران در گیلان با خبر شوید سالانه بسیاری از گردشگران خارجی برای دیدن این مناظر به استان می آیند این در حالی است که مردم ایران ما اطلاعات کافی در این خصوص را ندارند و این مکان ها را نمی شناسند.با تشکر.www.ashayeregilan.persianblog.ir