دو روزه خانه تکانی نکنید

دکتر محمد اکبری، سخنان خود را ابتدا با یک توصیه شروع کرد و گفت:«افرادی که سابقه فتق دیسک کمر دارند باید از بلند کردن و جابه جایی اجسامی که وزن آن خارج از حد توان آنها است خودداری کنند و همچنین از نظر مدت زمان فعالیت جسمی باید توجه کنند که در حیطه توانشان فعالیت داشته باشند.»

این فیزیوتراپیست ادامه داد:« نکاتی که این افراد بایستی به آن توجه داشته باشند این است که سنگینی اجسامی که بلند می‌کنند در تشدید علائم آنها موثر است و گاهی تکرار دفعات جا به جایی اجسام در تشدید علائم ناشی از دیسک فتق شده موثر است.»

وی گفت:«در مورد افرادی که عارضه‌ای ندارند باید گفت که این افراد باید با توجه به توانایی جسمی خود عمل کنند و جا‌به‌جایی بیش از حد توان آنها می‌تواند آسیب رسان باشد.»

این دانشیار علوم پزشکی تهران تاکید کرد:«افراد سعی کنند اشیایی را که می‌خواهند جا‌به‌جا کنند به جای یکدفعه بلند کردن، بکشند چرا که میزان فشار غیرطبیعی ناشی از کشیدن اجسام سنگین کمتر از بلند کردن آن است و همچنین افراد باید این جابجایی‌ها را با کمک و همکاری افراد دیگری انجام دهند تا میزان آسیب رسانی ناشی از جا به جایی وسایل سنگین در فرد کمتر شود.»

دکتر اکبری درباره نحوه جابجایی وسایل سنگین اظهار داشت:«افراد تا حد امکان راستای بدن خود را در حالت معمولی و عادی نگه داشته و تا حد امکان از قرار گرفتن در حالت‌های نامتعادل و بیش از حد خم شدن و کج کردن کمر خود اجتناب ورزند و به جای اینکه کارهای خود را برای یک تا دو روز نگه دارند مناسب است که برنامه ریزی کرده و سعی کنند خانه تکانی را در بیش از یک هفته انجام دهند تا فشار بیش از حد به کمر آنها وارد نشود.»

 

چند نکته ایمنی برای خانه‌ تکانی شب عید

خانه تکانی شب عید و پاکیزه کردن محل زندگی همزمان با فرارسیدن فصل بهار و آغاز سال جدید، اقدامی پسندیده است اما در هنگام تمیز کردن منزل هرگز نباید از اهمیت حفظ ایمنی و سلامت خودتان غفلت کنید.

به گزارش ایسنا، کارشناسان شورای ایمنی در منازل، چندین راه‌کار مهم و مفید را برای یک خانه تکانی ایمن و بی‌خطر پیشنهاد کرده است.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، در دستورالعمل این شورا به رعایت نکات زیر در هنگام تمیز کردن خانه توصیه شده است؛

- از ریخت و پاش و شلوغ کردن پله‌ها و کف اتاق‌ها حتی در زمانی که مشغول تمیز کردن هستید، خودداری کنید.

- وسایل بسیار بزرگ را که جلوی دید شما را می‌گیرند، بلند نکنید. اگر از پله‌ها استفاده می‌کنید حتما یک دست خود را آزاد نگه دارید تا بتوانید نرده را با دست بگیرید و از پله‌ها نیفتید.

- از بازی کردن فرزندان خردسال خود در اطراف سطل‌های بزرگ پر از آب جلوگیری کنید چون خطر خفه شدن در آب آنها را تهدید می‌کند.

- از تجهیزات و لوازم حفاظتی مثل ماسک و دستکش بویژه هنگام کار کردن با مواد شیمیایی استفاده کنید و هرگز مواد شیمیایی را با هم ترکیب نکنید.

- به هنگام استفاده از موادی که روی آنها برچسب سمی یا خطرناک خورده احتیاط کرده و وقتی به آنها نیاز ندارید، در یک محفظه قرار داده و در آن را قفل کنید.

- برای دسترسی به نقاط مرتفع و تمیز کردن آنها از نردبان‌های استاندارد استفاده کرده و حتما طبق دستورالعمل درج شده روی وسیله مزبور آن را به کار بگیرید.

- هرگز از بنزین به عنوان یک ماده شوینده یا پاک کننده استفاده نکنید و هرگز آن را داخل منزل نگهداری نکنید.

 

شیوع بالای مسمومیت زنان در خانه تکانی سال نو


سنت قدیمی خانه تکانی در آستانه بهار، شاید چهره خانه ها را در آغاز سال نو تازه می کند اما استنشاق گازهای انواع شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی در هنگام خانه تکانی، آمار مسمومیتها و آسیبهای وارده به ریه ها و دستگاههای تنفسی را در روزهای پایانی سال افزایش می دهد.
 نظافت اسباب و اثاثیه منزل یکی از بدیهی ترین کارهای زنان ایرانی است که در آستانه سال نو و آغاز بهار طبیعت انجام می شود. متاسفانه وسواس بیش از حد برخی از خانمهای خانه دار در نظافت و خانه تکانی، آسیبهای جدی برای سلامت آنها به دنبال دارد که از جمله می توان به تخریب ریه ها در اثر استنشاق گازهای حاصل از شوینده ها و پاک کننده های شیمیایی اشاره کرد.

رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان حکیم در گفتگوبا خبرنگار مهر با اشاره به افزایش میزان مراجعات ناشی از استنشاق گازهای شوینده های خانگی به مراکز درمانی در ایام پایانی سال که اغلب این افراد را زنان تشکیل می دهند، اظهارداشت: یکی از اتفاقات رایج سنت دیرین خانه تکانی در ایام پایانی سال که گاهی اوقات با حوادث ناگوار همراه می شود، مسمومیتهای ناشی از استفاده همزمان شوینده های اسیدی در محیطهای دربسته است.

وی به استفاده همزمان جوهرنمک و سفید کننده ها در نظافت محیطهای دربسته و کوچک مثل حمام و سرویسهای بهداشتی اشاره کرد و افزود: این کار منجر به آزاد شدن گازهایی مثل اسیدکلرامین در فضا شده که استنشاق آن باعث تحریک قسمتهای بافت تنفسی می شود.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت: استنشاق این گازها باعث التهابات ریوی شده و گاهی اوقات در افرادی که سابقه آسم و تنگی نفس دارند، می تواند منجر به خطر مرگ شود.
 
افرادی که در منزل از شوینده های قوی استفاده می کنند، بدون اینکه آن را رقیق کنند با مواد دیگر ترکیب کرده و روی سطوح می ریزند و بدون آنکه از عواقب آن آگاهی داشته باشند، با آب داغ شروع به شستشوی سطح مورد نظر می کنند.
 
آسیبهای تنفسی به ویژه آسیب حنجره، به دلیل استفاده بی رویه و رعایت نکردن نکات ایمنی در استفاده از مواد سفید کننده و پاک کننده شیمیایی از شیوع بالایی در یک ماه پایانی سال برخوردار است.
 
دکتر قانعی، فوق تخصص ریه ضمن هشدار به زنان خانه دار که از ترکیب جوهر نمک و سفید کننده برای از بین بردن لک کاشیها استفاده می کنند، گفت: استنشاق این مواد منجر به بروز آسم و تنگی نفس می شود و به مرور در بدن باقی می ماند و هیچوقت بهبودی کامل حاصل نمی شود.
 
وی افزود: یکی از مواردی که آسیب جدی به ریه می رساند استنشاق اسید است و متاسفانه برخی از خانمهای خانه دار برای از بین بردن لک کاشیها و سرامیک به مواد شوینده ، سفید کننده اضافه می کنند و در برخی از مواقع نیز سفید کننده ها را با جوهر نمک ‌در فضای بسته ترکیب می کنند که استنشاق بخار متصاعد شده از این ترکیب آسیب جدی و جبران ناپذیر به ریه ها وارد می کند.
 
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مبتلایان به بیماری آسم و آلرژی و نیز کسانی که ریه های حساسی دارند به هیچ عنوان نباید از مواد اسیدی مانند سفید کننده و یا هر ماده اسیدی پاک کننده دیگر جهت شستشو استفاده کنند،‌ گفت: کسانی نیز که مبتلا به وسواس هستند باید وسواس خود را درمان کنند و افراد دیگر تا حد ممکن کمترین استفاده را از مواد اسیدی داشته باشند و در صورت استفاده‌ حتما به استاندارد بودن مواد مورد استفاده توجه داشته باشند.
 
استفاده مداوم از مواد شوینده و پاک کننده ها از جمله جرم گیرها و مواد سفید کننده، سوزش دائم چشم، آلرژی و حتی احتمال بروز سرطان را در زنان خانه دار افزایش می دهد. کاربرد مواد شوینده و پاک کننده از جمله جرم گیرها و مواد سفید کننده در منازل موجب انتشار برخی  ذرات شیمیایی خطرناک در حمام، آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی می شود که استفاده مداوم ازاین مواد به همراه آب گرم تاثیر منفی آن را دو چندان می کند.

منبع:سلامت نیوز

/ 0 نظر / 58 بازدید