نخستین همایش بین المللی بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق

محورهای اصلی این همایش شامل تبیین نیازها و ضرورت های پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین ابعاد مختلف پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق، تبیین راهبردهای حال و آینده وزارت نیرو در ارتباط با HSE ازجمله ساختار، منابع، نقشه راه، اولویت ها و ...، تبیین تجربه های داخلی و خارجی در زمینه پیاده سازی HSE در صنعت آب و برق و چالش های حال و آینده استقرار HSE در صنعت آب و برق است.
مدیران ارشد و میانی حوزه ستادی وزارت نیرو و شرکت های مادر تخصصی، مدیران ارشد، عملیاتی و بهره برداری در شرکت های تابعه وزارت نیرو، کارشناسان مرتبط با امور ایمنی، بهداشت و محیط زیست، مدیران یا کارشناسان مرتبط با HSE، مشاوران، پیمانکاران، سازندگان و استادان و دانشجویان دانشگاه ها مخاطبان اصلی این همایش محسوب می شوند.
در این همایش دو روزه استادان ایمنی، بهداشت و محیط زیست هیات های علمی دانشگاه های معتبر کشور سخنرانی می کنند.
در جریان برگزاری این همایش، نشست های تخصصی در حوزه های برق، آب و آب و فاضلاب و هشت کارگاه آموزشی با موضوع های مدیریت HSE در پروژه های ساخت و ساز، جایگاه HSE در متدولوژی طراحی چرخه عمر پروژه، مدیریت تغییر، آمادگی و واکنش در شرایط اضطراری (نیروگاه ها، شرکت های برق و توزیع، شرکت های آب و آبفا)، تحلیل و گزارش دهی حوادث، تدوین شاخص ها و ارزیابی عملکرد HSE در صنعت آب و برق، الزام های HSE پیمانکاران و روش های تدوین راهبردها در HSE برپا می شود.


Inline image 7

وزیر نیرو، رعایت بهداشت، ایمنی و محیط زیست را ازجمله وظایف سنگین مدیران صنعت آب و برق کشور در اجرای پروژه های این صنعت دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "مجید نامجو" امروز (سه شنبه) در آیین گشایش نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق که در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، گفت: مسئولیتی که بر عهده مدیران وزارت نیروست، مسئولیتی بسیار سنگین است چراکه در زمان کنونی بیش از یکهزار پروژه وزارت نیرو در کشور در حال اجراست.

Inline image 8
سخنرانی وزیر نیرو


وی با اشاره به علاقه شخصی خود برای برگزاری این همایش، گفت: آمار و ارقام نشان می دهد که سالانه بیش از 20 هزار نفر در سفرهای جاده ای جان خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینکه حوادث منجر به جرح و فوت در کشور کم نیستند، گفت: به دلیل اینکه در طول دوران خدمتم، بروز این رخدادها تاثیر عمیقی بر روح و جانم گذاشته است و این حوادث برایم قابل فراموشی نیست، بر آن شدیم تا با برگزاری این همایش گامی هرچه بیشتر در جهت کاهش حوادث برداریم.
وی افزود: کسانی که در کارهای اجرایی دستی بر آتش دارند، نمونه های زیادی از بروز حوادث را دیده اند.
نامجو تشکیل شورای سیاست گذاری را آغاز کار این همایش دانست و گفت: در زمان کنونی، کشورهای جهان در بحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست (بام) حرکت کرده و نتیجه گرفته اند و کشور ما نیز باید از تمام ظرفیت های خود برای این موضوع استفاده کند.
نامجو اضافه کرد: شرکت هایی در جهان است که 60 سال را بدون حادثه پشت سر گذاشته اند و ما نیز باید در این زمینه برنامه ریزی، سازماندهی و هدف گذاری داشته باشیم.
وزیر نیرو با بیان اینکه اکنون در آغاز بهره برداری از هر پروژه ای در کشور از افرادی که در اجرای این طرح دچار صدمه شده یا فوت کرده اند یاد می شود، گفت: این تلنگری برای مدیران است که چرا این حادثه رقم خورده است.
وی افزود: هم اکنون باید از همه ظرفیت های سازمان برای بام استفاده کرد و این امر در تمام زیر مجموعه های وزارت نیرو نهادینه شود.
نامجو گفت: در زمان کنونی باید همه مدیران و مسئولان توجیه شوند که چه مسئولیت بزرگی را به پیمانکاران واگذار می کنند.
وی ادامه داد: خروجی های این همایش باید به صورت نقشه راه ترسیم شود و با نگاه درست از یک نقطه شروع شده و کار به سرانجام برسد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه اگر لازم است سازمان هایی برای بام تعیین شود و نظام هایی صورت گیرد باید هر چه سریع تر انجام شود، گفت: منابعی نیز باید برای این موضوع پیش بینی شده و مستند سازی نیز انجام شود.
وی برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف، اجرا و پایش این که به کجا رسیده ایم و استفاده از تجربه ها را از جمله راهکارهای رسیدن به بام دانست و گفت: همدلی، همکاری و نگاه مسئولانه مواردی است که می تواند در کنار ترسیم نقشه راه ما را در جهت رسیدن به این هدف والا کمک کند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا به زودی شاهد این باشیم که وزارت نیرو در زمینه بهداشت، ایمنی و محیط زیست (بام) پیشگام و الگوی دیگر سازمان ها شده است و با تدبیر و مدیریت درست در رتبه نخست چنین نگاهی قرار گیرد.

Inline image 9
سخنرانی مهندس جی جمالی استاد دانشگاه کالیفرنیا در خصوص ایمنی 24/7

ایمنی 24/7  طرحی موثر در بهداشت، ایمنی و محیط زیست

استاد دانشگاه کالیفرنیا طرح ایمنی "24 ساعته 7 روز هفته" را بهترین راهکار برای بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت آب و برق دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "جی جمالی" امروز (سه شنبه) در نخستین همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) در صنعت آب و برق که در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد، گفت: طرح ایمنی 24 ساعته 7 روز هفته باید در تمام اقشار جامعه فرهنگ سازی شود.
وی در توضیح طرح ایمنی 24 ساعته 7 روز هفته، گفت: ایمنی باید به صورت یک عادت در بیاید و انتظار رعایت ایمنی در وجود شما شکل گیرد.
وی افزود: برای نهادینه شدن بهداشت، ایمنی و محیط زیست باید بر روی مدیران و کارمندان کار کرد تا تحمل خطر آنان کم شود.
وی با بیان اینکه سه نوع ایمنی در جهان وجود دارد، در تشریح این ایمنی ها اظهار داشت: ایمنی که شخص به میل و خواسته خود انجام می دهد، ایمنی که شخص با اجبار دیگران انجام می دهد و ایمنی که مانند یک اعتقاد و عقیده درآمده و در ایمنی 24 ساعته 7 روز هفته با شخص است.
وی با بیان اینکه باید فضایی ایجاد شود تا همه به راحتی در مورد ایمنی سخن بگویند، گفت: به جای اینکه به ایمنی اولویت داده شود، باید ایمنی جزو اصل و ریشه زندگی قرار گیرد.
استاد دانشگاه کالیفرنیا آشنایی با خطرها و نحوه دفاع در مقابل این  خطرها را امری ضروری برای کارگران دانست و گفت: با ایمنی 24 ساعته 7 روز هفته آنان می توانند هر روز سالم به خانه برگردند.
وی افزود: باید مدیرانی که به بحث بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت آب و برق توجه می کنند، بیاموزند که خود میزان خطر کاری که می خواهند انجام دهند را تشخیص داده و در صورت بی خطر بودن به کار ادامه دهند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که ایمنی 24 ساعته 7 روز هفته طرحی ماندگار در صنعت آب و برق شود.

Inline image 10
سخنرانی دکتر محمد ابراهیم محجوب - HSE از منظر اخلاق و فلسفه
Inline image 11
سخنرانی دکتر محمد بابایی در خصوص طب کار
Inline image 12
سخنرانی مهندس شهرام محمودی- از مپنا -  تاریخچه HSE در ایران و جهان

Inline image 13
سخنرانی مهندس خرسندی (از فراب ) -  معرفی تجربیات موفق HSE در ایران
Inline image 14
سخنرانی مهندس امیدرضا ریاحی - مسئولیتهای قانونی کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران درحوزهHSE
Inline image 15
سخنرانی مهندس سپهریان - از توسعه منابع آب و نیرو - جایگاه HSE در مدیریت پروژه
Inline image 16
قرائت بیانیه پایانی توسط دبیر علمی همایش آقای مهندس علی شیری اطهر

اعضا پنل(از راست به چپ) : مهندس کیانفر - مهندس سپهریان - دکتر طاهری - مهندس شیری- مهندس ریاحی - مهندس جمالی

/ 0 نظر / 67 بازدید